)">
Aktualności
Iwan i Yathi dziadkami
Iwan i Yathi dziadkami
20.07.2015

21 sierpnia 2011 roku w śląskim zoo przyszły na świat cztery gepardziątka - trzy samce i jedna samiczka. W drodze konkursu zorganizowanego przez zoo kociakom nadane zostały imiona: Frela, Edi, Oscar i Atos.

W 2013 roku młode gepardy, zgodnie z decyzją koordynatora hodowli tego gatunku, przekazane zostały do innych ogrodów zoologicznych - Atos i Oscar trafili do zoo w Łodzi, Edi wyjechał do Aachen, a ich siostra do Erfurtu.

W ostatni piątek dotarła do nas z Niemiec radosna nowina.
6 maja Frela została matką jednego samczyka i pięciu samiczek. Młode są zdrowe i silne, i pozostają pod troskliwą opieką swej mamy.

Zobaczcie sami!
Zdjęcia udostępnione zostały przez zoo w Erfurcie.


Wieści z Erfurtu to także dla nas powód do dumy i wielkiej radości. Warto pamiętać, że gepardy to zwierzęta narażone na wyginięcie. Niegdyś były dość szeroko rozprzestrzenione w niemal całej Afryce oraz wielu krajach południowej Azji. Na skutek utraty siedlisk naturalnych, nielegalnych polowań oraz różnych czynników naturalnych populacja tych kotów zmalała w ciągu ostatniego wieku o około 85%.

Jedną z metod ochrony gatunku przed wyginięciem jest jego skoordynowana hodowla w ogrodach zoologicznych. Zoo w Chorzowie od lat uczestniczy w Europejskim Programie Hodowli (EEP) gepardów, którego głównym celem jest zachowanie gatunku oraz stworzenie banku genów.

Czy wiesz że