)">
Aktualności
Osiołek Poitou czeka na imię
Osiołek Poitou czeka na imię
24.07.2015

W piątkowy wieczór 10 lipca, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie, na świat przyszedł osiołek Poitou. Jest to trzeci potomek mieszkającej w zoo od kilku lat pary: Pebbles i Paco. Niestety ich najstarszy syn urodził się z wadą rozwojową serca i wkrótce po narodzinach zmarł. Kolejnym przychówkiem był znowu samczyk - Pedro, bo tak dostał na imię, urodził się w listopadzie 2013 roku. W przeciwieństwie do swojego starszego brata był zdrowy i silny, jak przystało na prawdziwego osła Poitou - największego z oślej rodziny.

Pedro opuścił chorzowskie zoo dopiero w lutym tego roku, kiedy to trafił do Zoo Safari w Borysewie. Po dwóch męskich potomkach nadeszła najwyraźniej pora na córkę, ponieważ trzeci potomek chorzowskiej pary osłów jest samiczką. Ośliczka dobrze się rozwija, jest ciekawska, z drugiej strony trochę nieufna, najbezpieczniej czuje się w pobliżu swej mamy.

We współpracy z Dziennikiem Zachodnim śląskie zoo ogłasza konkurs na imię dla najmłodszej latorośli z domu Poitou. Imię powinno być żeńskie oraz zaczynać się na literę "P". Zachęcamy wszystkich do udziału, bowiem na nadawcę najciekawszej propozycji czekają atrakcyjne nagrody - rower, a także wydawnictwa i karnet wstępu do zoo ważny do końca tego roku. Szczegóły na plakacie oraz w DZ.Dokładne pochodzenie rasy Poitou nie jest znane, ale osły i ich zastosowanie w hodowli mułów zostały wprowadzone do regionu Poitou Francji przez Imperium Rzymskie. W średniowieczu, posiadanie osła Poitou było symbolem statusu wśród miejscowej szlachty francuskiej. Rasa ta jest jedną z największych ras osłów wśród osłów europejskich. Przez setki lat osły Poitou były wykorzystywane wyłącznie jako muły hodowlane, aktywność, która wniosła istotny wkład do gospodarki rolnej i francuskiej dla których Poitou miał światową renomę. Osły te mają duże, długie głowy, sierść jest zawsze ciemno brązowa lub czarna, silne szyje, długie grzbiety, okrągłe udźce, czystej rasy Poitou ma bardziej masywną strukturę kości i większą stopę niż inne osły hodowlane. Poitou czystej rasy powinien również posiadać białe podbrzusze, nos oraz wokół oczu białe pierścienie. Stawy kończyn i stopy są duże, a nogi silne co stanowiło główną zaletę w wykorzystaniu zwierząt w rolnictwie. Poitou był eksportowany do wielu krajów, w tym Ameryki, Rosji, Konga Belgijskiego i Afryki Północnej gdzie był wykorzystywany w rolnictwie oraz armii.


Czy wiesz że