)">
Aktualności
Promocja:
Promocja: "Fascynujący Świat Roślin" w zoo
22.05.2015

Międzynarodowa akcja ”Fascynujący Świat Roślin” – Fascinating Plants Day 2015 odbywa się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organization).

Celem tej imprezy jest skupienie tak wielu zaangażowanych osób, jak to tylko możliwe, wokół problematyki roślinnej i znaczenia poszczególnych gałęzi nauki o roślinach dla: rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa; różnych gałęzi nie związanych z produkcją żywności jak: produkcja papieru, tarcicy, chemikaliów, energii, farmaceutyków itp.

W akcje związane z tą imprezą włączają się różne instytucje ds. badań nad roślinami, uniwersytety, szkoły, ogrody botaniczne, muzea, farmy i firmy. W sumie w tym roku biorą w niej udział 54 kraje, w których odbywa się 930 różnego rodzaju wydarzeń.

Funkcjonowanie takich instytucji jak nasze zoo także jest bezpośrednio związane z wykorzystaniem roślin: jako pokarmu dla zwierząt (Roślinożercom mówimy – Smacznego!), jako podściółki w pawilonach lub po prostu – jako ozdoby pawilonów, wolier czy wybiegów. Różnorodna zieleń, wkomponowana między poszczególne obiekty jest tłem, bez którego trudno wyobrazić sobie zwiedzanie współczesnego ogrodu zoologicznego.

W ramach tegorocznej akcji skupiamy się jednak na roślinach zjadanych przez żyjące u nas zwierzęta. Przy pawilonie żyraf przygotowane zostały stoły, na których wyłożono liczne warzywa, owoce, zboża, ziarna, granulaty i inne roślinne pokarmy na co dzień skarmiane zwierzętom. Jest to świetna okazja aby zapoznać się z preferencjami żywieniowymi wielu ciekawych gatunków, a przy okazji nauczyć się rozpoznawać zboża, różne gatunki orzechów, sprawdzić jak wyglądają konopie, jak kanar, a jak wysłodki buraczane.

Wcześniej umówione grupy będą mogły uczestniczyć także w rutynowym karmieniu wybranych zwierząt, prowadzonym przez doświadczonych pracowników zoo.
Wszystko to po to, aby przekonać zwiedzających, że mieszkające w zoo zwierzęta karmione są o określonych porach, według ściśle ustalonej diety, specyficznej dla każdego gatunku. Warto zapamiętać, że podając im nieodpowiednią karmę lub w zbyt dużych ilościach, można je narazić na chorobę, a w skrajnych przypadkach nawet na śmierć!

Dla wszystkich osób, które nas dzisiaj odwiedzą, przewidziana jest promocyjna cena biletów w wysokości 4 zł od osoby.

Czy wiesz że