)">
Aktualności
Rok 2015 w pigułce.
Rok 2015 w pigułce.
31.12.2015
Dział hodowlany może pochwalić się wieloma sukcesami. Warto przypomnieć najważniejsze z nich. Na świat przyszło wiele rzadkich i ciekawych zwierząt - jednym z pierwszych był oryks szablorogi o imieniu Texas. Później rodziły się także: niezwykle rzadki jeleń milu, słynna ośliczna Poitou - Piktawia, dwa osły domowe, z których jeden, a właściwie jedna dumnie reprezentuje zwierzęta w naszej bożonarodzeniowej szopce. Powiększyły się stada addaksów oraz małpek miko. Do najbardziej energicznych zwierząt urodzinych tego roku śmiało można zaliczyć lemura wari czarno - białego Fabio, który później okazał się być dziewczynką i od tego czasu zwany jest Fabią :). Wielką radością w zoo były narodziny małej żyrafy Lunani, choć w tym przypadku określenie mała nie do końca pasuje - Lunani bowiem zaraz po urodzeniu miała ponad 170 cm. wzrostu :). Nie zawiodły również ptaki. Z jaj wykluły się m.in. trzy pelikany małe, pawie, łabędź czarny Zoe, który zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez General Fresh, a na koniec roku, w grudniu również puchoczuby.
​Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku było pojawienie się pand małych. W naszym zoo zamieszkały dwa osobniki - bracia Ping i Pong, które szybko się zadomowiły, a opiekunowie pokochali je od pierwszych chwil. W egzotarium pojawiły się natomiast pięknie śpiewające słowiki chińskie.
​W tym roku pożegnaliśmy także kilku długoletnich mieszkańców naszego ogrodu. Swoich dni dożyły pantery śnieżne, a także gepardzica Yati, która jeszcze za życia zdążyła zostać babcią. Choć każda strata jest bolesna, cieszymy się, że zwierzęta te szczęśliwie doczekały u nas sędziwego wieku. Nie można także zapomnieć o Thisiamie, który po wieku pertrubacjach, dołączył do stada samic w szwajcarskim Knies Kinderzoo w Rapperswil. Na pewno będziemy wspominać je wszystkie z wielkim sentymentem. 
​Był to również rok remontów oraz inwestycji. Nowych i zmodernizowanych obiektów doczekały się m.in. gepardy, sajmiri wiewiórcze, pawiany, kondor wielki i orły stepowe. Zakończona została budowa obiektów dla olśniaków himalajskich, a także dla świń rzecznych, które w przyszłym roku przyjadą do naszego ogrodu. Obecnie trwa remont słoniarni. Należy także wspomnieć o nowym budynku toalet, dzięki któremu młode mamy znajdą spokojne i ustronne miejsce do przewijania swoich pociech. Na bieżąco przebudowujemy alejki spacerowe, a na słupach pojawiły się nowe kierunkowskazy, ułatwiające spacer po ogrodzie.
Działo się także na polu edukacynym. Po raz kolejny zanotowaliśmy wzrost liczby przeprowadzonych zajęć oraz ich uczestników. Wydaliśmy dwa świetnie przyjęte wydawnictwa dla dzieci, a kolejne są w fazie realizacji. Wielką popularnością cieszyły się również nasze kokursy. Na szczególną uwagę zasługuje Wieczór Marzeń, który odbył się u nas już po raz siódmy. W tym roku zoo odwiedziło z tej okazji prawie 2 000 osób - przewlekle chore dzieci oraz ich najbliżsi! W ciągu roku zorganizowaliśmy ponadto: Dzień Lasu, Dzień Ptaków, Dzień Pszczoły Miodnej, Dzień Dziecka, Dzień Żyrafy, Nocne Zwiedzanie Zoo, Dzień Pandy oraz Dzień Zwierząt. Od stycznia odwiedziło nas łącznie ponad 315 tysięcy osób. Powiększyła się także grupa naszych wirtualnych sympatyków.
​Jak sami widzicie to był bardzo udany rok. W zbliżającym się 2016 roku życzymy Wam wszystkim samych sukcesów, szczęścia, zdrowia i wielu powodów do uśmiechu i radości. Do siego roku!
Czy wiesz że