)">
Aktualności
Świętuj z nami Dzień Lasu!
Świętuj z nami Dzień Lasu!
02.03.2016
Choć lasy pokrywają blisko 30% lądów na Ziemi, ich powierzchnia bardzo szybko się kurczy. Zgodnie z szacunkami Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) każdego roku znika 12-15 milionów hektarów lasów, co jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach zmian w przyrodzie. Wraz z wycinką lasów wzrasta np. emisja gazów cieplarnianych, co skutkuje nasileniem się zjawiska globalnego ocieplenia. Lasy są jednym z głównych rezerwuarów związków węgla oraz stanowią środowisko życia dla około 70% gatunków żywych organizów. Zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpopwiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią nas przed powodziami. Wielu z nas znajduje w nich schronienie, surowce (drewno na opał, do budowy domów, mebli itp.), pożywienie (grzyby, owoce, zioła, zwierzyna łowna), a nawet substancje lecznicze. Lasy pełnią w końcu funkcje dydaktyczne, wychowawcze i od pokoleń stanowią inspirację dla twórczości artystycznej.

Od kilku lat 21 marca uznawany jest za Międzynarodowy Dzień Lasu, zgodnie z decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Głównym celem ustanowienia tego święta było podniesienie świadomości ludzi na temat ogromnego znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety, jak również dla jakości naszego życia.

Śląski Ogród Zoologiczny, posiadający w swojej kolekcji wiele gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem właśnie na skutek niszczenia lasów, już po raz piąty przyłącza się do obchodów tego święta. Wszystkich, którym leży na sercu los naszej planety zapraszamy do Ogrodu Zoologicznego w sobotę 19 marca w godzinach od 1000 do 1500.

W programie obchodów znajdują się m.in. gry i zabawy terenowe dla dzieci oraz ich rodziców, wspólne sadzenie drzewek, projekcje filmów, zajęcia edukacyjne itp. Szczegółowy program wraz z lokalizacją dostępny jest tutaj.

Tegoroczna impreza organizowana jest we współpracy z Lasami Państwowymi (Nadleśnictwo Katowice), Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie oraz firmą Project Outdoor Polska, właścicielem parków linowych dla dzieci Zoolandia.
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasu w śląskim zoo objęte zostały patronatem medialnym przez TVP Katowice, Radio Katowice oraz portal internetowy mojChorzow.pl.
.
Czy wiesz że