)">
Aktualności
Urodziła się mała żyrafka
Urodziła się mała żyrafka
17.09.2015
Pierwsza żyrafa do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przyjechała w październiku 1964 roku. Był to samiec o imieniu Wielokropek. Dwa lata później dołączyła do niego samica Kreska i od tego się wszystko zaczęło! Związek Wielokropka i Kreski zaowocował wydaniem na świat aż ośmiu żyraf, które rodziły się w ciągu trzynastu lat - od 1968 do 1981 roku. Maluchy, z wyjątkiem jednego samca o imieniu Sextus (większość pozostałych nosiła po rodzicach „interpunkcyjne” imiona), przekazywane były do innych ogrodów zoologicznych. Do Sextusa natomiast dołączyły w Chorzowie trzy inne samice. Partnerką Sextusa została Iskra, z którą doczekał się on trzech młodych. One również w wiekszości wysłane zostały do innych ogrodów. W naszym  zoo pozostał jedynie Ecik, który z samicą o imieniu Amina stworzył następną parę hodowlaną. Para ta  dała w następnych latach kolejne cztery przychówki.

Od 2012 do 2013 roku na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego trwała budowa nowego pawilonu dla żyraf i w tym czasie w zoo tych nie obserwowaliśmy. Wróciły one po 893 dniach przerwy, kiedy to do nowo powstałego obiektu sprowadzony został  z Drezna samiec Ulembo, a  osiem dni później dołączyły do niego dwie samice Lindani oraz Liani. I właśnie ta ostatnia w niedzielę została matką.

Warto dodać, że ostatni przychówek żyraf w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny miał miejsce 21.02.2005. Jest to 18. żyrafa urodzona w przeciągu 45 lat hodowli tych zwierząt w śląskim zoo.

Dzięki temu, że pogoda dopisuje, w środę mała żyrafka po raz pierwszy w życiu wyszła na zewnętrzny wybieg. Oczywiście towarzyszyła jej matka, która wcześniej samodzielnie sprawdziła wybieg i czy aby na pewno jest bezpiecznie.


Zobaczcie sami:

poród żyrafy:pierwsze karmienie:pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym:
Czy wiesz że