MENU

BUDUJEMY
Budujemy dla zwierząt!

Dnia 13 września 2013 r. podczas obchodów 55-lecia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oddano do użytkowania:

  • nowy pawilon dla żyraf z wybiegami w samym centrum zoo, w którym można już podziwiać trzy żyrafy: Ulembo, Liani i Lindani
  • nowy pawilon z pięknym wybiegiem i basenem dla tygrysów amurskich w pobliżu pawilonu dydaktycznego
  • zmodernizowany pawilon w pobliżu budynku akwarium, w którym można oglądać krokodyle, węże oraz ptaki latające swobodnie nad głowami zwiedzających w wysokiej hali porośniętej roślinami

Kolejne inwestycje finansowane
z RPO WSL


W roku 2014 rozpoczęto budowę:
  • Nowego pawilonu dla gepardów wraz z przebudowš wybiegów. W pawilonie zlokalizowanym w centralnej częœci ogrodu zoologicznego będzie można podglądać gepardy przez szybę widokową.
  • Woliera opuszczona przez tygrysy przesiedlone na nowy wybieg, jest przebudowywana dla małpek sajmiri.
  • Obok bramy bocznej w miejscu dotychczasowych TOY-TOY budowany jest obiekt toalet dla zwiedzających. Obiekt dostosowany dla osób niepełnosprawnych i dla matki z małym dzieckiem.
  • W ramach projektu zostanie przebudowanych 1300 m2 alejek dla zwiedzających.

Wszystkie obiekt zostaną oddane do użytkowania przed rozpoczęciem sezonu letniego w 2015 r.


GALERIA

SZUKAJ

BIP


Spacer po zoo

 

Kierując się od bramy głównej na lewo mijamy ciąg ziemno-wodnych wybiegów przystosowanych dla pelikanów,Brama główna zoo. flamingów i innych gatunków ptactwa wodnego, a także domek wraz z wyspą dla lemurów wari czerwonych. Idąc dalej, dochodzimy do Mini ZOO, które w sezonie letnim cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, zwłaszcza tych z małymi dziećmi.

Naprzeciwko Mini ZOO położone są obszerne wybiegi, na których zobaczyć można licznych przedstawicieli grupy antylop, m.in. koby, kudu wielkie, elandy i gnu brunatne. Między jednym z nich, a Pawilonem Dydaktycznym znajduje się nowy pawilon oraz wybieg z basenem przeznaczony dla tygrysów amurskich.

Kontynuując spacer główną trasą zwiedzania, mijamy wybiegi kuców i osłów Poitou i docieramy do dużej woliery dla ptaków, w której obserwujemy czaple, żurawie stepowe i kilka gatunków ptaków blaszkodziobych. Kierując się dalej wzdłuż wybiegu sitatung, mijamy położony po lewej stronie kompleks zadrzewionych wybiegów dla przedstawicieli jeleniowatych.Plac zabaw dla dzieci. Skręcamy w prawo i po chwili dochodzimy do pawilonu słoniarni i wybiegu dla słoni indyjskich, z którym sąsiaduje tzw. Staw Kormoranów, po którym od 2013 roku pływają pelikany.

Nad stawem leży rozległy wybieg żyraf, a tuż obok niego kolejny wybieg afrykańskich antylop. Następnie - przechodząc wzdłuż placu zabaw dla dzieci - kierujemy się w stronę stworzonej w 1975 roku Skalnej Kotliny Dinozaurów, w której zobaczyć można zrekonstruowane okazy dinozaurów żyjących w mezozoiku na obszarze Azji Centralnej.

Idąc dalej dochodzimy do wybiegów i wolier przeznaczonych dla zwierząt drapieżnych, wśród których zobaczyć możemy niedźwiedzie brunatne, niedźwiedzie himalajskieWyremontowany budynek lwów oraz kilka gatunków należących do rodziny kotowatych - lwy, irbisy i pantery perskie.

Naprzeciwko wolier drapieżników znajdują się wybiegi, m.in. bizonów, zebr, wielbłądów, owiec grzywiastych — arui oraz wilków grzywiastych. Dochodzimy do Pawilonu Antylop , w którym poza nimi obserwować możemy także surykatki i grupę niewielkich, południowoamerykańskich małp z grupy pazurkowców. Z drugiej strony ścieżki znajduje się kolejny pawilon udostępniony dla zwiedzających. Otoczony jest on wybiegami Wnętrze pawilonu antylop - widok na ekspozycję pazurkowców.nosorożców białych oraz kilku innych gatunków zwierząt kopytnych, w tym lam. W pobliżu jest także Pawilon Małp , gdzie obok różnych gatunków małp eksponowane są niektóre gady oraz duże papugi.

Naprzeciwko woliery gerez abisyńskich znajduje się tzw. „Staw Łabędzi”, przy którym położony jest nowy wybieg wydr. Z budynkiem dyrekcji zoo bezpośrednio sąsiadują wybiegi gepardów, a także kangurów i nielotnych emu. Po drugiej stronie znajduje się wejście do przebudowanego niedawno Pawilonu Egzotycznego, w którym znalazło się miejsce dla kajmanów, dużych węży oraz ptaków prezentowanych w dwóch nowoczesnych dioramach oraz w tzw. hali wolnych lotów. Przy wyjściu z Pawilonu Egzotycznego położone są dwa inne ciekawe obiekty: domek dla lemurów katta i wari czarno-białych wybudowany z pieniędzy sponsorów zoo, a także akwarium.

MijającEgzotarium - woliery zewnętrzne dla małp. wybiegi fauny australijskiej, dochodzimy do wolier dla ptaków drapieżnych oraz ibisów i żurawi koroniastych. Tuż obok nich powstał niedawno ciąg nowoczesnych wolier dla sów, w których zobaczymy obecnie aż siedem gatunków tych ptaków. Dalej kierujemy się wzdłuż obszernych wybiegów osłów i kóz oraz bocianów, a następnie mijamy ciąg wolier zamieszkiwanych m.in. przez ostronosy, jeżozwierze, hienę pręgowaną i kilku mniejszych przedstawicieli kotowatych, w tym rysie i karakale. W ten sposób docieramy do wybiegu południowo-amerykańskich gwanako, znajdującego się vis a vis bramy głównej ZOO.

Przejście całego udostępnionego do zwiedzania obszaru zajmuje 2-3 godziny. W celu przybliżenia odwiedzającym nasz ogród wybranych zagadnień dotyczących biologii, ekologii, czy też Powstały w 2007 roku pawilon dydaktycznybehawioru prezentowanych na wybiegach gatunków zwierząt, w roku 2007 wytyczona została ścieżka dydaktyczna, rozbudowana systematycznie od roku 2010 i opatrzona licznymi tablicami zawierającymi ciekawe informacje ze świata zwierząt. Ponadto wzdłuż trasy zwiedzania rozlokowane są punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami mające na celu jeszcze bardziej uatrakcyjnić czas spędzony w naszym ogrodzie.

Życzymy miłego pobytu!

CZY WIESZ ŻE
Największym noworodkiem świata jest osesek płetwala błękitnego, który waży 2000 kg i mierzy do 7 m długości. Dziennie przybiera on na wadze średnio 90 kg.

KONKURSY
ZAGADKI
Zagadka przyrodnicza nr 8/2015

Czas na kolejną zagadkę przyrodniczą. Powodzenia!

14.04.2015

UWAGA
Informujemy uprzejmie, że od dnia 01 października bilety wstępu do ZOO można zakupić wyłącznie w kasie głównej od strony promenady Gen J. Ziętka. Kasa i brama boczna od ul. Złotej zamknięte do 30 kwietnia 2015 roku.

RSS
RSSRSS

Certyfikat
Śląski Ogród Zoologiczny
otrzymał certyfikat

PRACODAWCA PRZYJAZNY PRACOWNIKOM
Dyplom
Śląski Ogród Zoologiczny
otrzymał statuetkę i dyplom

od Śląskiej Izby Budownictwa  
Jesteś 15453060 gościem na naszej stronie.
Copyright © Śląski Ogród Zoologiczny