MENU

BUDUJEMY
Budujemy dla zwierząt!

Dnia 13 września 2013 r. podczas obchodów 55-lecia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oddano do użytkowania:

  • nowy pawilon dla żyraf z wybiegami w samym centrum zoo, w którym można już podziwiać trzy żyrafy: Ulembo, Liani i Lindani
  • nowy pawilon z pięknym wybiegiem i basenem dla tygrysów amurskich w pobliżu pawilonu dydaktycznego
  • zmodernizowany pawilon w pobliżu budynku akwarium, w którym można oglądać krokodyle, węże oraz ptaki latające swobodnie nad głowami zwiedzających w wysokiej hali porośniętej roślinami

Kolejne inwestycje finansowane
z RPO WSL


W roku 2014 rozpoczęto budowę:
  • Nowego pawilonu dla gepardów wraz z przebudowš wybiegów. W pawilonie zlokalizowanym w centralnej częœci ogrodu zoologicznego będzie można podglądać gepardy przez szybę widokową.
  • Woliera opuszczona przez tygrysy przesiedlone na nowy wybieg, jest przebudowywana dla małpek sajmiri.
  • Obok bramy bocznej w miejscu dotychczasowych TOY-TOY budowany jest obiekt toalet dla zwiedzających. Obiekt dostosowany dla osób niepełnosprawnych i dla matki z małym dzieckiem.
  • W ramach projektu zostanie przebudowanych 1300 m2 alejek dla zwiedzających.

Wszystkie obiekt zostaną oddane do użytkowania przed rozpoczęciem sezonu letniego w 2015 r.


GALERIA

SZUKAJ

BIP


Spacer po zoo

 

Kierując się od bramy głównej na lewo mijamy ciąg ziemno-wodnych wybiegów przystosowanych dla pelikanów,Brama główna zoo. flamingów i innych gatunków ptactwa wodnego, a także domek wraz z wyspą dla lemurów wari czerwonych. Idąc dalej, dochodzimy do Mini ZOO, które w sezonie letnim cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, zwłaszcza tych z małymi dziećmi.

Naprzeciwko Mini ZOO położone są obszerne wybiegi, na których zobaczyć można licznych przedstawicieli grupy antylop, m.in. koby, kudu wielkie, elandy i gnu brunatne. Między jednym z nich, a Pawilonem Dydaktycznym znajduje się nowy pawilon oraz wybieg z basenem przeznaczony dla tygrysów amurskich.

Kontynuując spacer główną trasą zwiedzania, mijamy wybiegi kuców i osłów Poitou i docieramy do dużej woliery dla ptaków, w której obserwujemy czaple, żurawie stepowe i kilka gatunków ptaków blaszkodziobych. Kierując się dalej wzdłuż wybiegu sitatung, mijamy położony po lewej stronie kompleks zadrzewionych wybiegów dla przedstawicieli jeleniowatych.Plac zabaw dla dzieci. Skręcamy w prawo i po chwili dochodzimy do pawilonu słoniarni i wybiegu dla słoni indyjskich, z którym sąsiaduje tzw. Staw Kormoranów, po którym od 2013 roku pływają pelikany.

Nad stawem leży rozległy wybieg żyraf, a tuż obok niego kolejny wybieg afrykańskich antylop. Następnie - przechodząc wzdłuż placu zabaw dla dzieci - kierujemy się w stronę stworzonej w 1975 roku Skalnej Kotliny Dinozaurów, w której zobaczyć można zrekonstruowane okazy dinozaurów żyjących w mezozoiku na obszarze Azji Centralnej.

Idąc dalej dochodzimy do wybiegów i wolier przeznaczonych dla zwierząt drapieżnych, wśród których zobaczyć możemy niedźwiedzie brunatne, niedźwiedzie himalajskieWyremontowany budynek lwów oraz kilka gatunków należących do rodziny kotowatych - lwy, irbisy i pantery perskie.

Naprzeciwko wolier drapieżników znajdują się wybiegi, m.in. bizonów, zebr, wielbłądów, owiec grzywiastych — arui oraz wilków grzywiastych. Dochodzimy do Pawilonu Antylop , w którym poza nimi obserwować możemy także surykatki i grupę niewielkich, południowoamerykańskich małp z grupy pazurkowców. Z drugiej strony ścieżki znajduje się kolejny pawilon udostępniony dla zwiedzających. Otoczony jest on wybiegami Wnętrze pawilonu antylop - widok na ekspozycję pazurkowców.nosorożców białych oraz kilku innych gatunków zwierząt kopytnych, w tym lam. W pobliżu jest także Pawilon Małp , gdzie obok różnych gatunków małp eksponowane są niektóre gady oraz duże papugi.

Naprzeciwko woliery gerez abisyńskich znajduje się tzw. „Staw Łabędzi”, przy którym położony jest nowy wybieg wydr. Z budynkiem dyrekcji zoo bezpośrednio sąsiadują wybiegi gepardów, a także kangurów i nielotnych emu. Po drugiej stronie znajduje się wejście do przebudowanego niedawno Pawilonu Egzotycznego, w którym znalazło się miejsce dla kajmanów, dużych węży oraz ptaków prezentowanych w dwóch nowoczesnych dioramach oraz w tzw. hali wolnych lotów. Przy wyjściu z Pawilonu Egzotycznego położone są dwa inne ciekawe obiekty: domek dla lemurów katta i wari czarno-białych wybudowany z pieniędzy sponsorów zoo, a także akwarium.

MijającEgzotarium - woliery zewnętrzne dla małp. wybiegi fauny australijskiej, dochodzimy do wolier dla ptaków drapieżnych oraz ibisów i żurawi koroniastych. Tuż obok nich powstał niedawno ciąg nowoczesnych wolier dla sów, w których zobaczymy obecnie aż siedem gatunków tych ptaków. Dalej kierujemy się wzdłuż obszernych wybiegów osłów i kóz oraz bocianów, a następnie mijamy ciąg wolier zamieszkiwanych m.in. przez ostronosy, jeżozwierze, hienę pręgowaną i kilku mniejszych przedstawicieli kotowatych, w tym rysie i karakale. W ten sposób docieramy do wybiegu południowo-amerykańskich gwanako, znajdującego się vis a vis bramy głównej ZOO.

Przejście całego udostępnionego do zwiedzania obszaru zajmuje 2-3 godziny. W celu przybliżenia odwiedzającym nasz ogród wybranych zagadnień dotyczących biologii, ekologii, czy też Powstały w 2007 roku pawilon dydaktycznybehawioru prezentowanych na wybiegach gatunków zwierząt, w roku 2007 wytyczona została ścieżka dydaktyczna, rozbudowana systematycznie od roku 2010 i opatrzona licznymi tablicami zawierającymi ciekawe informacje ze świata zwierząt. Ponadto wzdłuż trasy zwiedzania rozlokowane są punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami mające na celu jeszcze bardziej uatrakcyjnić czas spędzony w naszym ogrodzie.

Życzymy miłego pobytu!

CZY WIESZ ŻE
Najwyższe zwierzę świata - żyrafa - może osiągać wysokość nawet 5,8 m.

KONKURSY
ZAGADKI
Zagadka przyrodnicza nr 10/2015

Prosimy o podanie polskiej i łacińskiej nazwy zwierzęcia przedstawionego na zdjęciu:13.05.2015


UWAGA
Informujemy uprzejmie, że od dnia 01 maja br. bilety wstępu do ZOO można zakupić zarówno w kasie głównej przy bramie od strony Promenady Gen. Jerzego Ziętka, jak również w kasie przy bramie bocznej od strony ulicy Złotej.
Serdecznie zapraszamy!

BILET WSTĘPU UPOWAŻNIA DO JEDNORAZOWEGO WEJŚCIA NA TEREN OGRODU ZOOLOGICZNEGO

RSS
RSSRSS

Certyfikat
Śląski Ogród Zoologiczny
otrzymał certyfikat

PRACODAWCA PRZYJAZNY PRACOWNIKOM
Dyplom
Śląski Ogród Zoologiczny
otrzymał statuetkę i dyplom

od Śląskiej Izby Budownictwa  
Jesteś 16504537 gościem na naszej stronie.
Copyright © Śląski Ogród Zoologiczny