)">
Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Kolumbijski Boa tęczowy

Kolumbijski Boa tęczowy

Kolumbijski Boa tęczowy (Epicrates cenchria maurus) – jeden z licznych podgatunków Boa tęczowego (Epicrates cenchria), występuje od Kostaryki do północnej Kolumbii i Wenezueli, także północna Gujana Francuska, Trinidad i Tobago oraz wyspy Margarita. Żyje na terenach lasów tropikalnych.

Długość ciała od 150 do 200 cm, masa ciała do 4,5kg. Głowa dobrze wyodrębniona, wzdłuż dolnej wargi położone są termoreceptory. Ciało pokryte gładkimi łuskami, ubarwienie zależne od podgatunku. Cechą wyróżniającą podgatunek kolumbijski jest jednolite zabarwienie grzbietu z niewyraźnymi lub brakiem plamistości. Samce posiadają duże kolce odbytowe (samica mają małe).

Jego ofiarą padają przede wszystkim ssaki, ofiarami stają się organizmy które wąż jest w stanie zabić i połknąć.

Dojrzałość płciową samce osiągają w wieku 3-4 lat i około 120cm długości, a samice około 5 lat i 140cm długości. Ciąża trwa 119 do 196 dni i rodzi się około 30 wężyków.

Ciekawostka: genezą nazwy jest poblask występującego najczęściej zaraz po linieniu. efekt wynika z faktury łusek, na których występują wypukłości i wgłębienia rozszczepiające światło.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że