)">
Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Niedźwiedź himalajski

Niedźwiedź himalajski

Niedźwiedź himalajski (Ursus thibetanus) nazywany bywa również niedźwiedziem tybetańskim, a z powodu charakterystycznego „kołnierza” na piersiach - także księżycowym lub obrożnym.

Występuje w Azji, od Afganistanu na zachodzie po Chiny i Półwysep Indochiński na wschodzie. Zamieszkuje głównie lasy na terenach górskich do 4700 m. n. p. m.

Ma długie czarno lub ciemnobrunatne futro z charakterystyczną białą plamą w kształcie litery V lub Y na piersiach. Specyficzną cechą są duże okrągłe uszy i grzywa w przedniej części ciała. Osiągają masę ciała do 200 kg, samice są zwykle mniejsze i lżejsze.

W zależności od warunków środowiska żywi się roślinami (owoce, bambus) lub zwierzętami. Jesienią zazwyczaj zjada zwierzęta, dzięki którym gromadzi zapas tłuszczu na zimę. Bardzo lubi miód.

Jest aktywny zarówno w dzień jak i w nocy. Żyje samotnie.

Potrafi wspinać się na drzewa oraz nieźle pływa.

Niedźwiedzie himalajskie są narażone na wyginięcie (kategoria VU wg IUCN).  Podlegają ochronie CITES, a dla osobników żyjących w zoo prowadzona jest Europejska Księga Rodowodowa (ESB). Problemami, z jakimi musi mierzyć się ten gatunek, są przede wszystkim: utrata siedlisk naturalnych, a także polowanie dla mięsa, które uchodzi za przysmak w wielu regionach oraz żółci, mającej zastosowanie w medycynie Dalekiego Wschodu.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Zagadki