WYKŁADY DLA SENIORÓW
Od stycznia 2018 roku realizować będziemy cykl ciekawych, godzinnych wykładów skierowanych do osób po 60 roku życia. Wykłady będą odbywać się w drugą środę każdego miesiąca o godzinie 12.00 w pawilonie dydaktycznym na terenie śląskiego zoo.

Dzień wykładów wybrany został nieprzypadkowo! W środy bowiem seniorom, którzy ukończyli 60. rok życia przysługuje bezpłatny wstęp na teren naszego zoo.


Poniżej prezentujemy dokładne terminy oraz tematykę wykładów:

10 stycznia: Rekordziści w świecie zwierząt.
Wykład poświęcony osobliwościom i zwierzęcym rekordom. Uczestnicy dowiedzą się między innymi jak nazywa się najdłużej żyjące zwierzę, jakie zwierzę jest najbardziej jadowite, który ptak pokonuje najdłuższe dystanse, czy istnieje zwierzę które potrafi przeżyć bez wody, jak nazywa się największa słodkowodna ryba, skąd wzięła się nazwa mrówki postrzałowej i wielu innych ciekawostek. W trakcie wykładu uczestnicy będą mogli zapoznać się z preparatami biologicznymi pochodzącymi od niektórych niezwykłych zwierząt.

14 lutego: Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?
Wykład poświęcony charakterystyce różnych typów zależności międzygatunkowych: konkurencji, mutualizmu i komensalizmu, drapieżnictwa i pasożytnictwa, z podaniem niektórych ciekawych przykładów ze świata zwierząt. Uczestnicy dowiedzą się między innymi jak pasożytnicza przywra wpływa na wygląd ślimaka będącego jej żywicielem, czym różni się pasożytnictwo lęgowe w przypadku kukułki i afrykańskich miodowodów, które zwierzęta polują na swoje ofiary za pomocą wabików, na czym polega zjawisko konkurencji w świecie zwierząt. Uczestnicy wykładu nie tylko poznają zależności pomiędzy różnymi grupami organizmów, ale przekonają się także, że żaden żywy organizm nie przeżyje w odosobnieniu, bez obecności innych organizmów.

14 marca: Osobliwości świata płazów i gadów.
Wykład poświęcony charakterystyce płazów oraz gadów z uwzględnieniem ich budowy, rozmieszczenia na kuli ziemskiej, rozmnażania oraz przystosowań do różnorodnych warunków środowiska. Seniorzy bliżej zapoznają się z tymi niezbyt lubianymi grupami kręgowców i przekonają się, że one również mogą być interesujące. Jak nazywa się żaba, której tkanki każdego roku zamarzają? Czy płazy są w stanie przetrwać na pustyni? Czy kijanka może być większa od dorosłej żaby? Czym charakteryzuje się grzbietoród amerykański? Dlaczego jaszczurka odrzuca ogon, a kobra plująca pluje? Które jaszczurki uważane są za zwiastunów szczęścia i dobrobytu? Tego i wiele więcej dowiedzą się uczestnicy wykładu.

11 kwietnia: Jak Dawid z Goliatem - strategie obronne zwierząt.
Wykład opisujący ciekawe sposoby obrony zwierząt należących do różnych grup systematycznych, m.in. kamuflaż, migracje, broń chemiczną i elektryczną, przystosowania morfologiczne i fizjologiczne. Osoby uczestniczące w wykładzie dowiedzą się między innymi jak nazywa się jaszczurka płacząca krwią, które zwierzęta budują sobie schrony, na czym polega fenomen ogórka morskiego, który pająk upodabnia się do mrówek i w jaki sposób piżmowoły bronią się przed watahą wilków. W czasie wykładu przekonamy się ostatecznie, że o sukcesie nie decyduje wielkość, a przebiegłość.

9 maja: Przegląd wybranych gatunków dużych kotów.
Wykład przedstawiający systematyczny przegląd rodziny kotowatych z naciskiem na takie gatunki jak lew, jaguar, puma, gepard, pantery oraz ginące tygrysy. Poznamy cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków, ich biologię, zasięgi występowania oraz główne zagrożenia dla poszczególnych gatunków. Uczestnicy wykładu dowiedzą się między innymi który z kotów nie chowa pazurów, czy duże koty potrafią pływać i jak tradycyjna medycyna chińska wpływa na populację tygrysów.

13 czerwca: Sowy - tajemnicze ptaki nie tylko zmierzchu i nocy.
Wykład ukazujący przystosowania sów do nocnego trybu życia, niezwykłe cechy budowy anatomicznej tych ptaków oraz ciekawostki z sowiego życia. Będzie to okazja, aby dowiedzieć się, czym jest szlara, czy sowy rzeczywiście aktywne są tylko w nocy, jak nazywa się największy gatunek sowy żyjący w Polsce i dlaczego sowy nazywane są niekiedy bezszelestnymi łowcami. Ponadto, w trakcie wykładu uczestnicy będą mogli samodzielnie wypreparować wypluwkę, z bliska zobaczą sowie pióra oraz dowiedzą się jakie czynniki ograniczają liczebność populacji sów w Polsce.

11 lipca: Charakterystyka niedźwiedzi.
Na wykładzie zaprezentowany będzie krótki przegląd gatunków niedźwiedzi, ze szczególnym uwzględnieniem takich kwestii, jak ich występowanie, preferencje pokarmowe, charakterystyczne cechy wyglądu, zagrożenia oraz ochrona. Jeśli myślisz, że niedźwiedź polarny naprawdę jest biały, nie wiesz, który z niedźwiedzi żywi się bambusem, a który termitami lub drżysz przed spotkaniem niedźwiedzia na tatrzańskim szlaku, to koniecznie musisz wysłuchać tego wykładu!

8 sierpnia: Cudze chwalicie, swego nie znacie - ciekawostki dotyczące fauny Polski.
Wykład poświęcony naszej rodzimej faunie oraz zwierzętom, które żyją w naszym kraju, a pozostają obce i wciąż mało znane. Seniorzy w czasie wykładu usłyszą m.in. o jadowitych polskich ssakach, o ptakach, które żywią się mrówkami, o przybyszach z innych krajów, dowiedzą się czym jest korkowanie i jak długo żyją ważki.

12 września: Tajemniczy świat owadów i pajęczaków.
Bohaterami wykładu będą wybrani przedstawiciele polskich i egzotycznych owadów oraz pajęczaków. Z czego zbudowana jest pajęcza sieć, jak wygląda struktura kolonii termitów, który z pająków posiada najsilniejszy jad, dlaczego ważki potrafią zawisać w powietrzu, czy ćmy posługują się echolokacją, jak długo żyje ptasznik kędzierzawy, dlaczego nartnik nie tonie – to tylko niektóre z ciekawostek omawianych w czasie wykładu. Przyjdź i przekonaj się, że świat bezkręgowców może być wyjątkowo ciekawy.

10 października: Mistrzowie przetrwania - ekstremalne przystosowania zwierząt.
Osoby uczestniczące w wykładzie poznają niezwykłe strategie zwierząt, służące przetrwaniu w różnych niekorzystnych warunkach środowiska. Dowiemy się między innymi jak długo wielbłąd jest w stanie wytrzymać bez wody i jak z brakiem wody radzi sobie wodosytka, jak długo jest w stanie wytrzymać pod wodą słoń morski, czy istnieją ryby potrafiące żyć bez wody, jak „widzą” zwierzęta żyjące w jaskiniach i na czym polega fenomen niesporczaków.

14 listopada: Nosorożce na krawędzi.
Tematem wykładu będą nosorożce i wszystko, co jest z nimi związane – ich pochodzenie, miejsce we współczesnej systematyce oraz zasięg występowania. Uczestnicy dowiedzą się z czego zbudowany jest róg nosorożca, ile nosorożców pozostało na świecie, jak odróżnić nosorożca białego od nosorożca czarnego, który nosorożec jest najmniejszy, a który największy. Oddzielną kwestią poruszoną w czasie wykładu będzie problem kłusownictwa oraz sposoby ochrony nosorożców.

12 grudnia: Zwierzęta w kulturze ludowej.
Ostatni w tym cyklu WYKŁAD DLA SENIORÓW poświęcony będzie wybranym gatunkom pojawiającym się w mitach, legendach i tradycyjnych wierzeniach. Uczestnicy dowiedzą się jak przez tysiąclecia zmieniało się podejście ludzi do niektórych zwierząt - w jaki sposób były one postrzegane kiedyś, a jak postrzegane są obecnie? W jaki sposób karp trafił na nasze wigilijne stoły? Co w średniowieczu myślano o sowach? Na czym polega reinkarnacja? Gdzie czczono ibisy? Tego wszystkiego dowiemy się w czasie tego wykładu.


Koszt uczestnictwa w każdym wykładzie wynosi jedynie 5 zł/osobę.

Z uwagi na ograniczoną powierzchnię sali wykładowej, ilość osób uczestniczących w wykładach jest ograniczona! Zapisy przyjmowane są telefonicznie (kom. 666 031 171), bądź mailowo (na adres dydaktyka@slaskiezoo.pl).

Jeśli interesujesz się przyrodą i światem zwierząt, a jednocześnie szukasz okazji do wyjścia z domu i kontaktu z innymi, to ta oferta jest właśnie dla Ciebie!!

Serdecznie zapraszamy do udziału :)
Czy wiesz że
Zagadki